YILMAZ VURAL’DAN ANLAMLI MESAJ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
YILMAZ VURAL’DAN ANLAMLI MESAJ

Maltepe Belediyesi’nin, Spinal Muskiler Atrofi olarak adlandırılan (SMA) hastalarına destek olmak için 3 Ekim Pazar günü düzenleyeceği koşunun tanıtım toplantısı Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde Galeri A+B’de yapıldı. Maltepe Belediyesi’nin SMA Hastalığı ile Mücadele Derneği’yle ortaklaşa düzenlediği “Run For SMA 6K” koşusunun tanıtım toplantısında, SMA hastalarının gecikmeden tedaviye kavuşmaları için Sağlık Bakanlığı’nın ve devletin el atması çağrısında bulunuldu. 

DUYARLILIK ÇAĞRISINDA BULUNDULAR

Maltepe Belediye Başkan Yardımcıları Yahya Han ve Salih Kara ile Maltepe Belediyesi Spor İşleri Müdürü Vaner Pekin, SMA hastalarına ve ailelerine yardımcı olmak, tedavi olanaklarına ulaşmalarına katkı sunmak için bu koşuyu düzenlediklerini ifade ederek duyarlılık çağrısında bulundular.


YILMAZ VURAL’DAN ANLAMLI MESAJ

Ünlü teknik direktör Yılmaz Vural, Maltepe Belediyesi’nce düzenlenen koşunun SMA hastalığının Türkiye’de bilinmesine, sorunlara dikkat çekeceğine işaret ederek “Çok küçük çocukların başına gelen bir şey bu. Onların yaşamını devam ettirmeyi sağlamak istiyoruz. Ettirmek içinde tabii çok ciddi bir ekonomisi var bu olayın. Tedavi sürecinde 2 milyon 200 bin Euro gibi çok ciddi bir rakam bu. Bu tedavi Dubai’de, Amerika’da, birkaç ülkede yapılıyor. Tedavi süreci bayağı uzun sürüyor. Bir seneden beri SMA’lı çocuklar ile ilgili çok sayıda yayın yapmamızı istediler. SMA hastalarına halkımız çok duyarlı. Rakamların bin hastadan daha çok olduğunu düşünüyorum. Çocuğun belli kilo geçtikten sonra tedavisi yapılamıyor. İki buçuk yaşında çocuğunuz var. İnsan kendi başına birşey geldiğinde yaşıyor büyük bir çaresizlik. Göz göre göre yok olduğunu görmek. Engellemek mümkün mü? Devlet demek bizler demek. Önlem alıp ekonomik destek mecburiyeti durumu ortaya çıkıyor. Bu etkinliğin amacına ulaşacağını düşünüyorum.” diye konuştu. 

‘ÇOCUKLARIMIZIN GÜLMEYE HAKLARI VAR’

Oyuncu ve video içerik üreticisi Halil Söyletmez, iki yaşında bir çocuğu bulunduğunu, bu empatiden yola çıkarak destekte bulunduğunu vurgulayarak “Bizlerin yapacakları destek sınırlı. Düzenlenen bu organizasyonlarla farkındalık yaratılması önemli. Çocuklarımızın gülmeye, eğlenmeye, bu ülke için yararlı olmaya hakları var.” şeklinde konuştu. Eski futbolcu Serkan Balcı, Maltepe Belediyesi’nin düzenlediği organizasyonda bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek “SMA’lılara destek için instagramdan yayın yapmıştık. Benimde evladım var. Evladım gözümün önüne geliyor. El birliğiyle bu işin altından kalkacağımızı düşünüyorum” dedi. Oyuncu Doğa Konakoğlu, Maltepe Belediyesi’nin farkındalık yaratmak için sağladığı bu çok değerli bir organizasyonda bulunmaktan gurur duyduğunu söyledi. Atletizm sporcusu Bahar Doğan, bir anne olarak SMA hastalarının yaşadıklarının çok etkilendiği konulardan biri olduğunu, çok yoğun duygular yaşadığını ifade ederek “Maltepe Belediyesi’nin düzenlediği bu organizasyondan çok mutluyum. İnşallah çocuklarımız yaşar.  Onlar için elimizden geleni yapacağız.” şeklinde sözlerini tamamladı. 

“SMA’Lİ HİÇBİR ÇOCUK İLAÇSIZ, TEDAVİSİZ KALMASIN”

Oyuncu Özkan Sağın, sosyal medyadan SMA hastalarına destek için çok sayıda talep geldiğini, destek olmak için çalıştıklarını, yaşanılanların psikoloji olarak yoran bir durum olduğuna değinerek “Bize gelen taleplere destek vermek bir tercih değil bir sorumluluk. Umarız bu çocuklar kurtulur. Hiçbiri ilaçsız, tedavisiz kalmaz. Bu organizasyonda bulunmaktan çok mutluyum.” Dedi. Katılımcılara plaket takdim edilmesinin ardından toplantı sona erdi. Koşu saat 09:00’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi Orhangazi Şehir Parkı’nın İdealtepe’deki atletizm sahasında gerçekleşecek. “Hayata Birlikte Tutunalım” (Let’s hold on to life together) sloganıyla yapılacak koşuya katılıp destek vermek için Maltepe Belediyesi’nin www.maltepe.bel.tr isimli resmi internet sitesine girerek “Run For SMA 6K” katılımcı formunu doldurup daha sonra çıkacak linkten SMA hastaları için gönüllü olarak bağış ve destek sağlanabiliyor. Katılımcıların en geç saat 8:30’da koşu alanında bulunması gerekiyor. Katılımcıların Covid-19 önlemleri kapsamında Aşı Kartı veya 48 saatlik negatif PCT testi getirmesi veya göstermesi zorunlu.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
OKULLARA TEMİZLİK MALZEMESİ DESTEĞİÖnceki Haber

OKULLARA TEMİZLİK MALZEMESİ DESTEĞİ

İSTANBUL’U KOŞANLAR, BU PAZAR BAKIRKÖY’DESonraki Haber

İSTANBUL’U KOŞANLAR, BU PAZAR BAKIRKÖY’D...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar