Yenisahra Ve Barbaros Mahallelerimize Müjde!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yenisahra Ve Barbaros Mahallelerimize Müjde!
Yenisahra ve Barbaros mahallerimizin 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planları İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edildi.

14 Şubat Perşembe günü görüşülen Yenisahra Mahallesi ve Yakın Çevresine ilişkin 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planları ile 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planları İBB Meclisi’nden oy birliğiyle geçti.

Yargı kararıyla iptal edilen ve İBB tarafından yeniden hazırlanan planların kabulüyle ilgili konuşan Ataşehir Belediye Başkan Vekili İlhami Yılmaz, “Haklı mücadelemizde yanımızda olan başta halkımız olmak üzere tüm Meclis Üyelerine, mahalle muhtarlarımıza, gece gündüz mesai veren çalışma arkadaşlarıma, sivil toplum kuruluşu üyelerine gönülden teşekkür ederim. Tüm halkımıza, kentimize hayırlı olsun” dedi.

Yıllardır imar planlarının çıkmasını bekleyen imar mağduru 28 bin 940 vatandaşın yanında mücadele verdiklerini belirten İlhami Yılmaz, “Birileri çıkıp bunu ben yaptım, diyerek kendilerine pay çıkarmaya çalışıyor. Planların hazırlanmasında mücadeleler vermiş Ataşehir Belediyesi var. Bu tamamen kurumsal bir çalışmanın 6 yıllık emeği ve ürünüdür. Dışarıdan birileri “biz yaptık” dediğinde buna aldanmayın, bu tamamen Belediyemizin emeğiyle yapılmıştır” şeklinde açıklamada bulundu.  

Süreç nasıl işledi?

Büyükşehirlerde ilçe imar planları 5216 sayılı kanun kapsamında düzenlenmektedir. Bu kanun kapsamında 1/5000 ölçekli planlar Büyükşehir Belediyeleri tarafından 1/1000 ölçekli planlar ise ilçe belediyeleri tarafından yapılmaktadır.

Çok uzun yıllara dayanan Ataşehir’deki mahallelerin imar sorunlarının çözümü için Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, binlerce Ataşehirli, muhtarlar ve STK’lar ile 14 Eylül 2012 tarihinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne giderek imar planlarını talep etti.

Yenisahra ve Barbaros mahallelerimizin 2013 yılında İBB tarafından yapılan 1/5000 ölçekli planları mahkeme tarafından iptal edildi. 2015 yılında yeni bir 1/5000 ölçekli plan yapılarak tekrar askıya çıktı. Ataşehir Belediyesi askı süresi içerisinde bu planla ilgili Yenisahra ve Barbaros mahallelerinde vatandaşların doğru bilgilendirilmesi ve taleplerinin değerlendirilmesi için irtibat büroları açtı.

Haksızlık yaşadığını savunan vatandaşların hakkını korumak adına Ataşehir Belediyesi itiraz sürecine katıldı. Vatandaşların ve Ataşehir Belediyesi’nin toplam bin 200 adet itirazı 8 ay bekletildikten sonra değerlendirildi ve İBB tarafından reddedildi.

Sonrasında 2017 yılında değişen planlar yeniden İBB’de askıya çıktı, 2018 yılında Ataşehir Belediyesi’ne gönderildi. Ataşehir Belediyesi 1/1000 ölçekli planları 3 ay içinde hazırlayarak, 2018 yılı Şubat ayında tekrar Büyükşehir’e gönderdi.

Ardından İBB tarafından, 1/1000 ölçekli Yenisahra ve Barbaros mahallelerimizin uygulama imar planı Ataşehir Belediyesi’ne iade edildi.

Ataşehir Belediye Meclisi’nin 7 Haziran 2018 günü yaptığı oturumda Yenisahra ve Barbaros mahallelerimizin 1/1000 ölçekli planları Ataşehir Belediye Meclisi’nde yeniden onaylandı ve 12 Haziran 2018 tarihinde 1/1000 ölçekli planlar yeniden İBB’ye gönderildi.

Ancak 1/1000 ölçekli Yenisahra ve Barbaros mahallelerimizin uygulama imar planı İBB meclisinde 8 ay süresince bekletildi.

1/1000 ölçekli uygulama imar planı onaylanmak için beklerken 1/5000 ölçekli nazım imar planının iptal edilmesi üzerine Ataşehir Belediyesi olarak verdiğimiz mücadele, 11.02.2019 tarihinde Yenisahra ve Barbaros mahallerimiz için yapılan bilgilendirme toplantısına 700 kişinin katılması ve İBB’ye verdiğimiz 1/5000 ölçekli ve 1/1000 ölçekli planların birlikte onaylanmasına ilişkin talebimiz üzerine İBB Meclisi’nde 14 Şubat Perşembe günü görüşülerek 1/5000 ve 1/1000 ölçekli Yenisahra ve Barbaros mahallerimizin planları birlikte kabul edildi.

Ataşehir Belediyesi olarak verdiğimiz mücadelenin sonucunu aldık. Halkımıza hayırlı olmasını dileriz.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Valide Sultan Gemisi’nde “AşkEngel Tanımaz” Programı GerçekleştirildiÖnceki Haber

Valide Sultan Gemisi’nde “AşkEngel Tanım...

Başkan Çelikbilek Vatandaşlara Çevreci Bez Çanta DağıttıSonraki Haber

Başkan Çelikbilek Vatandaşlara Çevreci B...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar