Vedat Günyol 3. Deneme Ödülü Kartal’da Sahibini Buldu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Vedat Günyol 3. Deneme Ödülü Kartal’da Sahibini Buldu
“Yazarların Cumhurbaşkanı” Vedat Günyol anısına 3. kez düzenlenen Vedat Günyol Deneme Yarışması’nın ödül töreni, Kartal’da gerçekleştirildi. Yarışmayı, "Sanatımı Koru Ey Tarih" adlı dosyası ile kazanan Hakan Güngör, ödülünü Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Mustafa Fehmi Okay’ın elinden aldı.

Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde düzenlenen Vedat Günyol 3. Deneme Ödül Töreni’ne; Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Mustafa Fehmi Okay, Cumhuriyet Halk Partisi’nin Kartal Belediyesi Başkan Adayı Gökhan Yüksel, Vedat Günyol Deneme Kurulu ve Seçici Kurul Üyeleri, Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Adem Uçar‘ın yanı sıra çok sayıda Kartallı edebiyatsever katıldı.
 

Ödül töreni öncesinde “Uzak Yakın, Vedat Günyol Anılarıyla Resim Sergisi”nin açılışı gerçekleştirildi. 
 

“Yazarların Cumhurbaşkanı” olarak tanınan; çevirmen, eleştirmen, öğretmen, yayıncı ve yazar Vedat Günyol anısına 3. kez düzenlenen deneme yarışması Vedat Günyol’u gelecek kuşaklara tanıtmak ve genç yazarları desteklemek adına gerçekleştiriliyor. 
 

Ödül töreninde konuşan Nesim Ovadya İzrail, “Edebiyatın Cumhurbaşkanı Vedat Günyol’u unutturmamak, genç nesillere tanıtmak üzere düzenlediğimiz bu deneme yarışmasını daha uzun yıllar yaşatacağız ve yaşaması için de bu bayrağın gençlerin eline geçmesine çalışacağız.” dedi.
 

İzrail’in konuşmasının ardından deneme yarışmasının düzenlenmesinde emeği geçen Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Mustafa Fehmi Okay’a, Vedat Günyol Deneme Ödülü Yürütme Kurulu Üyesi Aydın Ergil tarafından teşekkür plaketi ve çiçek takdim edildi.  
 

Klasik müzik dinletisiyle devam eden ödül töreninde, Kartallıların kulaklarının pası silindi. Müzik dinletisinin ardından TRT tarafından Vedat Günyol için hazırlanan “Notlar” belgeseli izlendi.
 

Törende söz alan Av. Celal Ülgen, “Vedat Günyol’u bugün, Sanatçıların Cumhurbaşkanı seviyesine getiren olay, aslında onun çok iyi bir edebiyatçı olmasının yanında söylediği gibi yaşayan, yaşadığı gibi yazan bir yazar olmasından kaynaklanmaktadır. Vedat Günyol, samimi, içten ve dürüsttü.” diye konuştu.
 

Vedat Günyol 2018 Yılı Genç Deneme Yazarı Ödülü’nü kazanan Hakan Güngör’e ödülü Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Mustafa Fehmi Okay tarafından verildi. 
 

Vedat Günyol 2018 Yılı Genç Deneme Yazarı Ödülü sahibi Hakan Güngör konuşmasında, “Popüler içerikli ancak niteliksiz eserler; kitapevlerinin raflarını, sinema salonlarını, televizyonları ve kültür sayfalarını adeta istila etmiş durumda. Ancak biz biliyoruz ki, kültür endüstrisinin ürettiği de muktedirin dayattığı da gerçek sanat değildir. Gerçek sanatın hakkını ancak ve ancak tarih verir. Bu yüzden dosyamın adını da Sanatımı Koru Ey Tarih koymuştum.” dedi.

Ödül töreninin sonunda Vedat Günyol Deneme Yarışması’nın hazırlanmasında emeği geçenler toplu fotoğraf çektirdi. 

 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Çetin Emeç Kartal’da Senfoni Orkestrası Konseri İle AnıldıÖnceki Haber

Çetin Emeç Kartal’da Senfoni Orkestrası...

“Bir Kadın Hikayesi-Karşı Pencere” Adlı Sergis Kartal’da Ziyarete AçıldıSonraki Haber

“Bir Kadın Hikayesi-Karşı Pencere” Adlı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar