Sultan 2. Abdulhamit Başkent Ve Devlet Ekseni’nde Anıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sultan 2. Abdulhamit Başkent Ve Devlet Ekseni’nde Anıldı
Beykoz Belediyesi Sultan 2. Abdulhamit’i ‘Başkent Ve Devlet’ ekseninde seminer programıyla andı.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’ndeki programa, tarihçiler,  öğretmenler, öğrenciler, akademisyenler, sanatsever ilçe sakinleri katıldı.

Emekli tarih öğretmeni Emel Engin’in moderatörlüğünde, eşi Marmara Üniversitesi Fen - Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vahdettin Engin’in konuşmacı olarak katıldığı program, ilçe sakinleri tarafından ilgiyle takip edildi.

Konuşmacılar, Sultan 2. Abdulhamit’in ‘Başkent Ve Devlet’ konseptini “Bir Devrin Son Sultanı II. Abdülhamid” başlıklı konferans ile Beykozlularla paylaştı. Seminerde Prof. Dr. Engin, II. Abdülhamid dönemiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Engin,  Abdülhamid’in 33 yıllık iktidar döneminde önemli icraaatlar yaptığını, bu icraatların günümüz Türkiye’sini de etkilediğini, iç ve dış politikada hayata geçirdiği uygulamalarına bakıldığında gerçek bir başarı hikâyesi görüldüğüne değindi.

Prof. Dr. Engin,  Sultan II. Abdülhamid hiç bir zaman padişahlık beklentisi içinde olmadığına, diğer özgün kişilik özelliklerine, ticaretle uğraştığına, Şehzade Abdülhamid’in devletin verdiği maaşla geçindiğine, ticaretle uğraşıp para kazandığına, şartların gelişmesiyle 1876 yılında peş peşe gelen hadiseler sebebiyle bir anda padişah olduğunu aktardı.

Abdulhamid’in eğitime verdiği öneme de değinen Prof. Dr. Vahdettin Engin, açtığı okullarda yetişen nesillerin Cumhuriyet’i kurduğunu, Eğitim Reformu’nun hayata geçmesiyle kadınların da eğitim imkânlarına kavuştuğunu söyledi.

Abdulhamit Döneminin hadiselerini yansıtan slayt sunumunun  yapıldığı programda seyirciler ve katılımcılar karşılıklı soru cevap şeklinde sohbet etti.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bağımlılığa Karşı Okullara Spor Malzemesi DesteğiÖnceki Haber

Bağımlılığa Karşı Okullara Spor Malzemes...

Çekmeköy Belediyesi PROF. DR. Fuat Sezgin Uluslararası Bilim Olimpiyatlar’na Başvurular BaşladıSonraki Haber

Çekmeköy Belediyesi PROF. DR. Fuat Sezgi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar