Sıfır Atık Kamu Kurumlarına Tanıtıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sıfır Atık Kamu Kurumlarına Tanıtıldı
Beykoz Belediyesi ve Beykoz Kaymakamlığı tarafından Sıfır Atık Projesi hakkında Beykoz’daki kamu kurum ve kuruluş temsilcilerine bilgilendirme toplantısı yapıldı.

İBB Beykoz Korusu Sosyal Tesisleri’nde yapılan programa Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Başkan Yardımcısı Salim Öztürk, ilçe protokolü, kamu birim müdürleri, ilçedeki okul idarecileri katıldı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan himayelerinde başlatılan Beykoz Belediyesi’nin öncüsü olduğu Sıfır Atık Projesi’nin sürdürülebilir çevre için önemine dair konuşmaların yapıldığı toplantıda Sıfır Atık sisteminin kurulum ve uygulama süreçleri anlatıldı.

Başkan Yücel Çelikbilek: “Sıfır Atık Projesi’ne ilk başlayan belediye olmanın onurunu taşıyoruz”

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, özellikle Beykoz’da Sıfır Atık Projesi’ne ilk başlayan belediye olma onurundan bahsederek, belediye olarak Sıfır Atık kurulumu için kamu kurumlarına yardımcı olacaklarını belirtti.

Başkan Çelikbilek: “Atıkların geri dönüşüm ve geri kazanım süreci ciddi kaynak ve enerji kayıpları yaşanıyor. Belediyemiz aynı zamanda çevrenin korunması, geliştirilmesi, kirliliğinin önlenmesi ve çevre bilincinin yaygınlaştırılması için göstermiş olduğumuz gayret ve çalışmalar dolayısıyla Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce tarafından 2014 yılında “Çevre Beratı”yla ödüllendirildi. Sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıklarımızı kontrol altına almak, gelecek nesillere temiz, gelişmiş bir Türkiye ve yaşanabilir bir dünya bırakmak için Sıfır Atık prensibi hedef alınmalı ve entegre bir yaklaşımla atıkların yönetimi sağlanmalıdır.” dedi.

Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı ise temiz çevre ve ekonomiye katkı için Sıfır Atık Projesi’ne önem verdiklerini vurgulayarak tüm ilçe ve kamu kurumlarında yaygınlaşmasını temenni etti.

İl Çevre Müdürlüğü yetkililerinden Özlem Babacan ve Suna Gürler’ Sıfır Atık ile ilgili bilgi verirken, Beykoz Belediyesi’nden Sıfır Atık yönetimi Çevre Mühendisi Sevnur Güner de ‘Geçmişten Günümüze Beykoz’da Sıfır Atık Yolculuğu” , kurulum ve toplama sistemleriSıfır Atık yaklaşımının esas alınması ile sağlanacak avantajlar hakkında sunum gerçekleştirdi.

Sıfır Atık Nedir? İsrafın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşumunun engellenmesi, minimize edilmesini, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesidir. 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Başkan Hasan Can, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyasal Söyleşiler Etkinliğinde Üniversiteli Öğrencilerle BuluştuÖnceki Haber

Başkan Hasan Can, İstanbul Medeniyet Üni...

Süreyya Operası Ulusal Beste Yarışması 2020 AçıldıSonraki Haber

Süreyya Operası Ulusal Beste Yarışması 2...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar