Orta-Dumlupınar Mahallelerinde Kentsel Dönüşüm Başladı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Orta-Dumlupınar Mahallelerinde Kentsel Dönüşüm Başladı
Orta-Dumlupınar Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Projesi; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un katıldığı temel atma töreniyle başladı. Bakan Kurum “Yeni konutları 16 ay sonra teslim etmeyi hedefliyoruz. Bu bölgenin dışında toplamda 900 bin metrekarelik alanda 3.200 riskli yapıyı kira ve taşınma yardımıyla dönüştüreceğiz.” dedi. Başkan Ahmet Cin de Pendik’te kentsel dönüşüm çalışmalarının süreceğini ifade ederek Bakan Kurum’a desteğinden dolayı teşekkür etti.

Orta ve Dumlupınar Mahalleleri 1. Etap Kentsel Dönüşüm Projesi için temel atma töreni düzenlendi. Törene Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Erol Kaya ve Eyüp Özsoy ile vatandaşlar katıldı. Temel atma töreninde konuşan Bakan Murat Kurum, Orta ve Dumlupınar Mahallelerindeki dönüşümde mahalle kültürünün esas alınacağını vurgulayarak “Pendik’e yakışacak, mahalle kültürünün esas alınacağı, komşuluk ilişkilerinin yaşatılacağı bir dönüşüm yapmak istiyoruz. Konutları 16 ay sonra size teslim edeceğiz ve yine buraya geleceğiz. Yeni yuvalarımız, yeni iş yerlerimiz şimdiden hayırlı olsun.” dedi.

3.200 riskli yapı kira ve taşınma yardımıyla dönüşecek

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Orta ve Dumlupınar Mahallelerinin çevresindeki toplamda 900 bin metrekarelik alanda dönüşümün devam edeceğini belirterek “3.200 riskli yapıyı da kira ve taşınma yardımıyla burada da dönüşüm sürecini başlatacağız, inşallah.” şeklinde konuştu.

Pendik Çarşı yenilenecek

Bakan Murat Kurum, kentsel dönüşüm sürecinin Pendik Çarşı için de söz konusu olduğunu ifade ederek “Pendik merkez bölgesi, yani Çarşı Mahallesi riskli binaların olduğu bir alan. Burayı da yenileme kararı aldık. Böylece çarşı daha modern hale gelecek.” dedi.Öte yandan Bakan Kurum, Ertuğrulgazi Mahallesi’ndeki 4.500 gecekondunun dönüşümüne yönelik imar planlarının onayladığını, ayrıca Şahintepe’de400 bin metrekarelik alandaki tapu sorununun çözümüne yönelik çalışmaların da başladığını sözlerine ekledi.

Pendik’te kentsel dönüşüm devam edecek

Bölgedeki dönüşüm süreciyle ilgili bilgi veren Belediye Başkanı Ahmet Cin, sürecin yüzde 99,9 oranındaki anlaşmayla bu noktaya geldiği ifade ederek Bakan Kurum’a kentsel dönüşüm sürecindeki desteğinden ötürü teşekkür etti ve “Bakanımızın verdiği müjdelerle tüm Türkiye’de olduğu gibi kentsel dönüşüm çalışmalarına Pendik’te de devam edeceğiz.” şeklinde konuştu. Çarşı bölgesindeki dönüşüme de değinen Başkan Ahmet Cin: “Çarşı denilen bölgede plan çalışmalarını bitirdik. Pendik’in en sıkıntılı bölgesiydi. Bakanımızın da desteğiyle dönüşümü başlatmış olacağız, inşallah.” dedi.

Neler yapılacak?

Orta ve Dumlupınar Mahalleleri 1. Etap Kentsel Dönüşüm Projesi, cumartesi günkü temel atma töreniyle başlamış oldu. Proje kapsamında Emlak Konut eliyle 45 blokta 1.747 konut 281 dükkan yapılacak. Sosyal donatılarla, otoparklarla, kentsel yaşam alanlarıyla bölge bir cazibe merkezi olacak.

 

Kaynak:BELEDİYEDEN HABER AJANSI


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Küçükçekmece Ramazan Bayramı’na HazırÖnceki Haber

Küçükçekmece Ramazan Bayramı’na Hazır

SELİMPAŞA ÇEVRE DOSTU KAPALI PAZAR YERİNE KAVUŞTUSonraki Haber

SELİMPAŞA ÇEVRE DOSTU KAPALI PAZAR YERİN...

Yorum Yazın