Kartal Belediyesi’nden Bez Torba Dağıtımı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kartal Belediyesi’nden Bez Torba Dağıtımı
Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ile Destek Hizmetleri ve İşletme İştirakler Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen etkinlik kapsamında semt pazarlarında vatandaşa ücretsiz bez torba dağıtımı gerçekleştirildi.

Hafta içi boyunca tüm semt pazarlarında gerçekleştirilen ücretsiz bez torba dağıtım kampanyasında Kartal Belediyesi personeli tarafından vatandaşa bilgilendirmeler de yapıldı. 

Etkinliğe katılan Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars, ''Dünya'mız can çekişiyor! Biz de seyrediyoruz, bireysel katkılarımız okyanusta bir damla gibi ne yazık ki! Çukurova Üniversitesi’nin  yaptığı bir araştırmada siyah naylon poşet üretiminde kullanılan hammaddenin kanserojen olduğunun belirlenmesinin ardından belediyelerin başlattığı siyah poşet kullanımını engelleme uygulamasından sonra, gerçek anlaşıldı. Böylece sadece siyah poşet değil, özellikle Türkiye’de neredeyse tüm mağaza ve alışveriş alanlarında tüketiciye ücretsiz ve sınırsız olarak sunulan ve ihtiyacın üzerinde poşet kullanımını teşvik ettiği bilinen naylon poşet kullanımına da yasaklar, dünyada hızlıca yayılmaktadır.” dedi.
 

NAYLON POŞETLER

Dünyada her yıl 4-5 trilyon naylon torba üretiliyor, her dakika bir milyon naylon poşet çöpe atılıyor. Bunların doğada çözünmesi 100-10.000 yıl alıyor.

Naylon poşetlerin, her yıl onları yiyecek zanneden yaklaşık 100.000 deniz kuşu ve memelinin ölümüne sebep olduğu tahmin ediliyor.

Naylon poşetlerin çözünmesi sürecinde oluşan zehirli mikroskobik parçacıklar su kaynaklarımıza ulaşıyor, bitkiler ve hayvanlar yolu ile besin zincirimize giriyor.

Denizleri, gölleri, nehirleri kirleten naylon poşetler aynı zamanda nesli tehlikede olan türlerin de yok olmasına neden oluyor.

Petrol kaynaklarından yapıldıkları için küresel ısınmanın en büyük nedeni olan CO2 salınımının kaynaklarından birini oluşturuyor.

Kanalizasyonları tıkıyor.

Dokundukları gıdaların vitaminlerini yok ediyor.

Çöplerin


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
“Halktan Biri” Adlı Tiyatro Oyunu Kartal’da SahnelendiÖnceki Haber

“Halktan Biri” Adlı Tiyatro Oyunu Kartal...

Kartal Belediyesi, Lale Şenliği’nin 8’incisini DüzenliyorSonraki Haber

Kartal Belediyesi, Lale Şenliği’nin 8’in...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar