Fındıklı, Yaşam Evi’ne kavuştu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Fındıklı, Yaşam Evi’ne kavuştu
Maltepe Belediyesi, “Yaşam Evi” projesi kapsamında ilk yaşam evini Fındıklı’da açtı. Mahallede davul zurnalarla karşılanan Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Bu açılış, verdiğim sözleri yerine getirmenin bir işaretidir. Siz bana dediniz ki; biz kurs odaları istiyoruz, Türkçe öğrenmek istiyoruz, yabancı dil öğrenmek istiyoruz, bilgisayar kursu istiyoruz. Bir de dediniz ki taziye evi istiyoruz. Ben de bir şey daha ekledim, bir kütüphane ekledik. Hepinize armağanımız olsun. Hayırlı, uğurlu olsun” dedi.

Maltepe Belediyesi Fındıklı mahallesinde, başta kadınlar olmak üzere halkı buluşturacak, onları meslek sahibi yapacak ve hobilerini geliştirecek “Fındıklı Yaşam Merkezi”ni hizmete açtı. Bu kapsamda düzenlenen törene Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın yanı sıra, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, CHP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, CHP İlçe Başkanı Savaş Yücel, Fındıklı Muhtarı Yaşar Kaygusuz, çok sayıda davetli, sivil toplum kuruluşu ve vatandaşlar katıldı. 480 metrekarelik alan üzerine kurulan ve içerisinde taziye evi, eğitim ve etüt odaları, kütüphane, kadın dayanışma ve danışma merkezi ile çocuk oyun salonlarının yer aldığı yaşam evinin açılışında davul zurna ve halk oyunları eşliğinde karşılanarak bir konuşma yapan Başkan Ali Kılıç, “Bu açılış, verdiğim sözleri yerine getirmenin işaretidir. Siz bana dediniz ki; biz kurs odaları istiyoruz, Türkçe öğrenmek istiyoruz, yabancı dil öğrenmek istiyoruz, bilgisayar kursu istiyoruz. Bir de dediniz ki taziye evi istiyoruz. Ben de bir şey daha ekledim, bir kütüphane ekledik. Hani odalar boş olduğunda, yan yana geldiğinizde dedikodu yapılmasın diye kütüphane ekledim. İnşallah burada Fındıklı'da güzel günlerimiz olacak, kardeşçe birbirimizi kucaklayarak, kimseyi ötekileştirmeden, herkesi başımızın tacı sayarak hizmetlerimizi sürdüreceğiz” dedi. 

FINDIKLI’YA 1 NİSAN MÜJDESİ

Bu hizmetin daha başlangıç olacağını ifade ederek konuşmasını sürdüren Ali Kılıç şöyle konuştu: “İnşallah bu kardeşinizi 1 Nisan sabahı yeniden görevlendirdiğinizde başımıza neler geleceğini biliyorsunuz değil mi? Başınıza ne gelecek? Fındıklı'ya çağdaş bir Anadolu kadını olan Türkan Saylan’dan sonra Bahriye Üçok Yaşam Merkezi gelecek. Mustafa Zengin Ortaokulu'nun yanındaki boş alana kadınlarımızın ve gençlerimizin spor yapabilecekleri bir spor alanı, büyük çaplı taziye evi, bir kütüphane, kafeterya, sinema ve tiyatro salonlarının olacağı bir merkez inşa edeceğiz. Maltepe'den buraya gelip gitmek zor olduğu için Fındıklı'daki hemşerilerimize karşı bu görevimiz. Ayrıca belediye işlem merkezi de burada olacak. Hepinize armağanımız olsun. Şimdiden hepinize hayırlı olsun. Rabbim birliğimizi beraberliğimizi bozmasın inşallah. Birileri bunu bozmak isteyebilir ama ben sizin yürekten güveniyorum; erkek kardeşlerim kıskanmasın ama bu defa Fındıklı'daki kadın kardeşlerim ilçemizi uçuracak.” 

“MALTEPE’Yİ ÖRNEK GÖSTERİYORUM”

Kılıç’tan sonra söz alan CHP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, “Sahadayız, malumunuz, önümüz seçim, çalışıyoruz. Tuzla, Pendik ve Ümraniye’de de çalışıyoruz. Çalışırken ben özellikle kadın arkadaşlarımızın yanına gidip, onlara CHP’li belediyelerde yapılanları anlatmaya gayret ediyorum ve gururla söylüyorum her gittiğimde Maltepe’de açılan kreşleri, Maltepe’de kadın arkadaşlarımız için yapılan tesisleri gururla anlatıyorum ve oradaki kadınlara gururla örnek gösteriyorum. İnşallah bir dönem daha kadın arkadaşlarımızın özgürleşmesi, daha iyi, daha kaliteli hayatlar yaşayabilmesi için Başkanımız bu mücadelede yanımızda duracak. Hepinizin huzurunda bir kez daha kendisine teşekkür ediyorum. Sağ olsun, var olsun” dedi. Son olarak söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya da, Kılıç’a yaptığı hizmetlerden ötürü teşekkür ederek, “Bir insanın insanlığa yaptığı yanına kâr kalır. Başkanımız burada bir taziye evi kurmuş, umuyorum ki sizin ihtiyacınız olmaz ama hepimizi eni sonu kara toprağa düşeceğiz. Yetmemiş kadınların sosyal olarak birbirleriyle temas kurabilecekleri, birbirlerine danışabilecekleri bir danışma merkezi de kurmuş. Burada fakirle zengin eşitlenecek. Sonrasında güzel bir kütüphane var. Burada gençlerimiz, kadınlarımız okuyacak, okudukça öğrenecek. Herkese hayırlı, uğurlu olsun” şeklinde konuştu. Konuşmalar sonrası kurdele kesilerek, yaşam evi halkın kullanımına açıldı. 

///

FINDIKLI YAŞAM EVİ

480 metrekarelik alan üzerine inşa edilen merkezde, eğitim odaları, başta öğrenciler olmak üzere halkın kullanımına açık kütüphane, mahalledeki derneklerin ve sivil toplum kuruluşlarıyla halkın çeşitli toplantılarını düzenleyebileceği mahalle lokali, cenazeler için ayrılan taziye evi, kadınların meslek öğrenip, hobilerini geliştirebilecekleri kadın eğitim merkezi ve özellikle şiddet gören kadınlara yönelik psikolojik danışmanlık merkezi yer alıyor. 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Maltepeli minikler büyükanne ve büyükbabalarıyla buluştuÖnceki Haber

Maltepeli minikler büyükanne ve büyükbab...

Kılıçdaroğlu Maltepe’de tapu dağıtacakSonraki Haber

Kılıçdaroğlu Maltepe’de tapu dağıtacak

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar