Başkan Ali Kılıç: “Bir gün değil her gün kadınların”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Başkan Ali Kılıç: “Bir gün değil her gün kadınların”
Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Maltepeli kadınlarla bir araya gelerek 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı. Kılıç; “Bir gün Türkiye’de kadınlar da erkekler kadar eşit olabilirse, kadınlar da erkekler kadar rahat iş bulabilirse, erkekler kadınların önünde saygıyla ayağa kalkmaya başladığında her şey çok daha farklı olacak” diye konuştu.

Küçükyalı Süreyya İlmen Kültür Merkezi’nde düzenlenen buluşmaya Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın yanı sıra CHP Maltepe İlçe Başkanı Savaş Yücel ve yüzlerce Maltepeli kadın katıldı. 8 Mart’ın içinin boşaltılmaya çalışıldığı ve anlamının hatırlanmadığına vurgu yapan Kılıç; Her gün 3 kadının katledildiği bir ortamda yılda sadece bir günü Kadınlar Günü diyerek kutlamak doğru değil. Bu kapitalizmin sömürü düzenini devam ettirmek adına önümüze koyduğu bir argüman. Erkek egemen sistemde 364 gün kadına hayatı dar edip, bir güne kadınlar günü diyerek geçiştirmek kabul edilemez. Kadınlar hayatın her alanına ortak olabiliyorsa mutlu yaşayabiliyorsa, saygı görüyorsa o zaman bu günlerin anlamı olur. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü 1857’de Amerika’da insanca yaşam için direnen kadınların mücadelesiyle ortaya çıkmıştır. Bugün ne yazık ki bu sistem tarafından bu anlamlı günün içi boşaltıldı” diye konuştu.

“ÖNYARGI DUVARLARINI YIKMAK ZORUNDAYIZ”
Erkek egemen düzenin değişmesi gerektiğini ifade eden Kılıç; “Çevremizde, sokağımızda, iş yerlerimizde mahallelerimizde bu sistem tarafından ezilen, sömürülen, kadınların sorunları için mücadele etmek zorundayız.  Bir gün Türkiye’de kadınlar da erkekler kadar eşit olabilirse, kadınlar da erkekler kadar rahat iş bulabilirse, erkekler kadınların önünde saygıyla ayağa kalkmaya başladığında her şey çok daha farklı olacak. Ne zaman ki beynimizin içindeki ön yargı duvarlarını yıkmaya başlarız işte o zaman bu düzende bir şeyler değişir” dedi.

KADINLARDAN KILIÇ’A DESTEK
Kadınların daha iyi koşullarda yaşaması için mücadele ettiklerini belirten Kılıç; “ Kadınları özgür olan bir toplum değişime ve gelişime her zaman açıktır. Biz 5 yıllık göre süremizde bunun mücadelesini verdik. İstihdam atölyeleri açtık, kadınların iş hayatına ve sosyal hayata daha çok katılmaları için çalışmalar yaptık. Şimdi bir dönem daha bu görevi sürdürmek, kadınlarla özgürleşen Maltepe için mücadeleyi daha da ileriye taşımak istiyorum. Bu yüzden gece gündüz sokaklardayız. Sizlerden kapı kapı dolaşıp çevremizdeki herkesi Maltepe’nin geleceğine sahip çıkmak için ikna etmenizi bekliyorum. 31 Mart günü bu maçı mutlaka biz kazanacağız” dedi. Kılıç’ın bu sözlerini alkışlarla karşılayan kadınlar destek sözü verdi.

“EMEKÇİ KADINLARA KARANFİL”
Başkan Ali Kılıç programına Girne Mahallesi ile devam etti. Girne Mahallesi’nde vatandaşları ve mahalle esnafını ziyaret eden Kılıç, vatandaşların sorunlarını dinlerken yeni dönemde hayata geçirmeyi planladığı projelerini anlattı. Kılıç ziyaretleri sırasında çalışan kadınları da unutmadı. Çalışan kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayan Kılıç, karanfil armağan etti. 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Başkan Kılıç hemşehri derneklerini ziyaret ettiÖnceki Haber

Başkan Kılıç hemşehri derneklerini ziyar...

Maltepe kadın dostu belediye seçildiSonraki Haber

Maltepe kadın dostu belediye seçildi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar